Scroll to top
  • PRACOVNÝ ČAS: 8:00 - 16:30

Hlbinné vrty a tepelné čerpadlá


Ekologická úspora nákladov pre vašu domácnosť

Chcete sa dozvedieť viac?

Ozvite sa nám a my vám
radi poradíme.

01.

Švajčiarska kvalita

Dodávame kvalitné technologické riešenia, vďaka ktorým vám vieme zaručiť dlhú životnosť.

02.

Osobný prístup

Náš tím je tu na to, aby vám pomohol s profesionálnym riešením tepelných čerpadiel a hlbinných vrtov.

Zemné tepelné čerpadlá sa svojím princípom zjednodušene podobajú bežnej chladničke, ktorá funguje na podobnom systéme. Nemrznúca zmes zahrievaná teplom z vonkajšieho prostredia, je odvádzaná do tzv. výparníka, ktorý je súčasťou každého tepelného čerpadla. Vo výparníku sa získané nízkopotenciálne teplo odovzdáva chladivu, ktoré koluje vo vnútri čerpadla. Chladivo sa vyparuje a tento plyn je nasávaný kompresorom, ktorý plynné chladivo prudko stlačí a vďaka tejto kompresii vzrastie jeho teplota. Nízkopotenciálne teplo je teda zohriate na teplotnú hladinu približne 80°C. Ďalej chladivo putuje do kondenzátora, kde odovzdáva tepelnú energiu vykurovacej vode, ktorá koluje vo vnútornom, tzv. sekundárnom tepelnom okruhu.Chladivo potom prúdi cez expanzný ventil, ktorý ho ochladzuje, opäť do výparníka, kde sa celý cyklus stále opakuje.

Vhodne zvolený systém tepelného čerpadla môže predstavovať váš jediný zdroj tepla/chladu a teplej úžitkovej vody. Jeho výhodami sú nielen vykurovanie, ohrev teplej vody alebo bazéna, slúži aj ako zdroj chladu pre klimatizáciu a celkovo znižuje náklady na elektrinu v domácnosti. Technicky spoľahlivé tepelné čerpadlo zem-voda má až o 30% nižšiu spotrebu elektriny oproti vzduchovým tepelným čerpadlám. Charakteristické je svojou výsokou účinnosťou a stabilným vykurovacím výkonom nezávislým na vonkajšej teplote. Tepelné čerpadlo má nízku hlučnosť a bezúdržbový systém, ktorý má dlhú životnosť. Takéto čerpadlá sú vhodné aj pre väčšie objekty a novostavby a spomenúť treba i fakt, že hoci sú investičné náklady o čosi vyššie, ich rýchla návratnosť je v tomto prípade zaručená.

Životnosť samotného tepelného čerpadla zem-voda je daná predovšetkým životnosťou kompresora. Tá sa ďalej môže líšiť v závislosti od viacerých faktorov ako značka, kvalita, počet štartov a podobne. Počet štartov však možno u kompresora značne ovplyvniť správnym dimenzovaním výkonu tepelného čerpadla. V praxi to znamená, že kvalitné a správne nadimenzované čerpadlo vydrží bez problémov viac ako 20 rokov.

Veľkým plusom tepelných čerpadiel, ktoré dokážu efektívnym spôsobom využívať energiu zo zeme, vzduchu i vody je nepochybne i možnosť chladenia. V praxi to znamená, že vďaka tepelnému čerpadlu môže byť váš domov počas chladných dní príjemne vykúreným a naopak, počas veľkých horúčav sprostredkujú osviežujúci chlad. Majitelia takýchto čerpadiel tak môžu užívať plnohodnotný vykurovací i chladiaci systém.

Na zrealizovanie projektu vybudovania tepelného čerpadla je potrebný tzv. hlbinný vrt. Vrty zvyčajne siahajú do hĺbky 50 až 150 metrov, vŕta sa bez problémov aj na malom pozemku, v blízkosti zásobovaného objektu, pri novostavbe je možné vrty umiestniť priamo pod stavbu. Vlastníci rodinných domov sa uspokoja s jedným či dvoma vrtmi, pričom vzdialenosť medzi vrtmi je odporúčaná minimálne na 10 metrov.

Galéria

Kontaktujte nás pre odbornú konzultáciu.

Poradíme vám, ako vybrať to správne riešenie pre vás