Uvažujete nad vŕtanou studňou a hľadáte odpovede na základné otázky?
Po desiatkach rozhovorov s klientmi sme vybrali tie najčastejšie otázky a položili sme ich Ing.Jozefovi Mruškovičovi, projektovému manažérovi v spoločnosti WELLdrilling, s.r.o. www.dobrastudna.sk, ktorý má s realizáciou niekoľkoročné skúsenosti.
1. Koľko to bude stáť?
Je potrebné uvedomiť si, že vŕtaná studňa je komplexné stavebné dielo a má svoje špecifiká. Nie je to len nejaká diera v zemi, z ktorej potečie voda sama od seba.
Celé dielo sa skladá z dvoch etáp:
Vŕtacie práce: Cenu najviac ovplyvňuje použitá technológia, ktorá sa volí na základe geologického podložia. No a samozrejme samotná hĺbka studne. Pohybuje sa v rozmedzí 60 – 110 Eur za bm (bežný meter) celkov: 1.vŕtanie práce 2.montáž čerpacej technológie
Dodávka a montáž čerpacej technológie: Najdôležitejšou časťou čerpacej technológie je samozrejme samotné čerpadlo, no nemej dôležitá je aj montáž a inštalatérske práce s pomocným materiálom (filter, ventily atď). V každom prípade treba počítať cca 1000-1500 Eur.
2. Dá sa studňa vyvŕtať tam, kde chcem?
Áno, ale… Každý si chce na vlastnom pozemku usporiadať veci podľa toho ako sa mu páči. No keďže studňa je stavba je potrebné dodržiavať predpisy odstupov napr od domu, žumpy a pod. podľa normy. Ďalej treba brať do úvahy rozmery vrtnej súpravy, ktorá bude studňu vŕtať, manipulačný priestor pri realizovaní a iné. Presné miesto sa určí na obhliadke.
3. Zabezpečíte mi aj prútikára?
Radi Vám zabezpečíme aj troch prútikárov, ale ani desiati Vám viac vody v studni neprinesú. Hľadanie zdroja vody pomocou prútikov síce siaha ďaleko do minulosti, no o to menej vedeckých dôkazov existuje, že táto metóda funguje.
Voda je všade, otázka je v akej hĺbke.
4. Vzniká odpad pri vŕtaní?
Áno vzniká, tzv vrtná drť. Vrtné práce nie sú rozhodne čisté práce. V závislosti od zvolenej technológie, od takmer bezodpadovej až po vŕtanie mechanizmami, kde sa vyfukuje hornina z vrtu a pri narazení na vodu vzniká gejzír, ktorý je možné čiastočne usmerniť, uzemniť. Treba počítať že v mieste vrtu bude veľa vody a nejaká tá špina.
Samozrejme pri vrtných prácach sa všetky objekty či stavby v bezprostrednej blízkosti zakryjú plachtami aby sa eliminovalo až úplne zamedzilo ich znečisteniu.
5. Koľko vody pritom vytečie?
To záleží od geologického podložia a zvolenej technológie vŕtania. Pri plytkých vrtoch stačí vyplavenú vodu vsakovať do podložia. Pri hlbokých vrtoch to môže byť aj niekoľko kubíkov. Dokonca pri metóde na výplach je potrebné vybudovať odkalovaciu nádrž cez ktorú prechádza vyhĺbená hornina.
6. Potrebujem povolenie?
Áno, studňa je tiež stavba, a pred jej realizáciou je dobré poznať legislatívny proces. V závislosti od žiadateľa fyzická/právnická osoba, využitia studne a pod. Vzhľadom na časovú náročnosť celého procesu ho ľudia často krát ignorujú a neskôr, napríklad pri kolaudácii domu, narýchlo zháňajú projekt a dodatočne legalizujú.
7. Ako zistíte podložie.
Celé územie Slovenska je zdokumentované v geologických mapách. Potom samozrejme zo skúseností zo zrealizovaných vrtov.
8. Ako hlboko treba vŕtať, aby som mala pitnú vodu?
V prvom rade treba povedať, že pitnú vodu nevieme garantovať! Dá sa to iba predpokladať. Tie hĺbky sa pohybujú rádovo od 40 m, tiež záleži od podložia. V skale od 40 m a v štrkoch aj hlbšie, treba sa prevŕtať do druhého zvodneného horizontu, ktorý môže byť na Podunajskej nížine aj okolo 100m.
Po vyvŕtaní sa urobí rozbor a na základe neho sa určí či a aká bude potrebná úprava vody.
9. Viete mi zabezpečit vodu, až tak že mi potečie doma z kohútika?
Áno. Väčšina firiem, ktorá sa zaoberá vŕtaním studní, k Vám príde, vyvŕta studňa a tým ich práca končí. Nasleduje tortúra so zabudovaním šachty, čerpacou technológiou, rozvodmi do domu a podobne. Naša spoločnosť zastrešuje všetky tieto činnosti pod jednou strechou.
10. Ako dlho budete u mňa vŕtať?
Technické práce trvajú zhruba 2-3 dni. Zapojenie čerpacej technológie 1-2 dni. Súbežne s týmito prácami môžu prebiehať ostatné pomocné práce potrebné k napojeniu na dom či záhradu.
11. Čo ak na vodu nenarazíte?
Zrejme sa budem opakovať keď poviem: Voda je všade, otázka je v akej hĺbke. Ak na vodu nenarazíme, konzultujeme s klientom možnosť hĺbenia ďalej ak je predpoklad, že výdatnosť vo väčšej hĺbke bude dostatočná. Od zákazníka nikdy neodídeme tak aby bol nespokojný.
12. Koľko musím čakať pokiaľ mi prídete vŕtať studňu?
Niekedy aj na druhý deň, inokedy to môže trvať aj dva až tri týždne. Závisí to od predobjednaných realizácií. Stáva sa, že ľudia chcú mať studňu vyvŕtanú najlepšie hneď na druhý deň, nemajú presnú predstavu na čo všetko chcú studňu využívať, niekoľko krát už za pochodu menia nároky a tým sa celková cena diela predražuje.
anna
chcela som sa spýtať … máme vlastnú studňu lenže chceli by sme ju zaviesť do domu urobiť kúpelku že kolko by nás to stálo to zavedenie vody až po odpad? dakujem za odpoved
Svantnerova
Dobrý deň, rada by som sa opytala, mame zlu skusenost s firmou, urobila nam vrt a dalej neriesili, manzelovi kazali cerpat vodu resp. Kal ale nikam to neviedlo, viete aj uz vrtanu studňu upravit alebo je potrebné urobit novy vrt a hned otazka cislo dva, z prvej studne nam nebude potom stale vytekat voda ked sa nebude cerpat? Rura ma 140 ….viete nam s tym p o moct pripadne vyriesit s novou studnou? Ďakujem za odpoveď
Alena Krejčová
Dobrý večer!
Chcem sa spýtať, vŕtate studne aj na Morave (Šakvice)? Ak nie, viete mi odporučiť nejakú českú firmu? Ďakujem za odpoveď!