Denné aktivity, ktoré bežne vykonávame dokážu ovlyvniť stav vody v našom okolí.
Čistenie auta, nevhodné používanie čistiacich prostriedkov alebo používanie pesticídov vo vašej záhrade, takéto bežné činnosti prispievajú k znečisteniu riek, jazier, podzemnej vody. Môžu tiež spôsobiť kontamináciu vodných zdrojov a taktiež i vašej studne.
Aby ste sa tomu vyhli, spísali sme niekoľko tipov, ako sa lepšie starať o životné prostredie a tým zabránili znečisťovaniu.
- Opravte poškodené a zle tesniace vodovodné kohútiky. Pri činnostiach v domácnosti ako sú umývanie riadov, čistenie zubov a podobne, vypnite vodu. Znížite množstvo odpadovej vody pre jej prípadné následné ošetrenie.
- Vyžaduje sa špeciálna starostlivosť o produkty ako sú oleje, farby, nerozložiteľné produkty. Dbajte, aby sa nevhadzovali do umývadla alebo toalety.
- Obmedzte používanie pesticídov, herbicídov a podobných hnojív.
- Čistiace prostriedky škodlivé pre prostredie odporúčame obmedziť a nakladanie s ich odpadmi berte zodpovedne.
- Zoberte do úvahy používanie netoxických čistiacich prostriedkov napr. octu alebo prášku na pečenie, pretože nie sú škodlivé. Vhodné sú na umývanie okien, riadov, čistenie rôznych povrchov, podlahy, nábytku, a podobne.
- Skúste obmedziť používanie flaškovej vody a namiesto nej nainštalujte doma na váš kohútik filtračný systém. Ten očistí vodu od nevhodných substancií a vy zredukujete množstvo odpadu.
- Neodhazujte odpad blízko riek a jazier. Vyhnite sa hromadeniu odpadu alebo vecí na vašom pozemku. Pri dažďoch môžu škodlivé látky presiaknuť do vodnej kanalizácie i studne a ovplyniť nutričný stav pôdy.