Scroll to top
  • PRACOVNÝ ČAS: 8:00 - 16:30

Filtračný systém na vodu s použitím nanotechnológie

Studňa, zdroj čerstvej vody po celé tisícročia. V ľudskej civilizácii sa objavila dokonca približne pred vynálezom kolesa, ktorého objav sa datuje do roku 5000 pred naším letopočtom.
Mnohé technologické spoločnosti vedia, že voda je elixírom života. Preto sa snažia posunúť dopredu v oblasti inovácií, najmä v dnešnej dobe, kedy je voda na mnohých miestach čoraz zriedkavejšia.

V rozvojových krajinách je situácia veľmi zložitá. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ročne zomiera na problémy spôsobené nedostatkom čistej vody a základnej hygieny približne 1,6 milióna ľudí.
Vedci z technologického ústavu v Indii vyvinuli filtre na vodu, ktoré odstraňujú z vody mikróby a iné škodné mikročastice. Táto nanotechnológia môže zachrániť mnohé životy. Voda v Indii a iných chudobných krajinách je totiž plná hlavne arzénu, ktorý spôsobuje zdravotné problémy ako rakovinu kože, močového mechúra a dokonca môže viesť k rakovine obličiek a pečene.

Akým spôsobom sa voda odfiltruje?
Mikrobiálne nečistoty sú odstránené veľmi malou koncentráciou iónov striebra, tie sú uvoľňované z nanočastíc striebra. Následne sa chemické nečistoty ako je spomínaný arzén, olovo, železo a podobne, selektívne vyplavujú z vody, s pomocou odlišných nanomateriálov odstraňujúcich postupne tieto chemikálie.
Zaujímavosťou je fakt, že žiadna elektrina nie je potrebná, iba gravitačný prúd.

Čistá voda je nevyhnutná pre zdravie a celkový správny blahobyt spoločnosti.

Technológie prispievajúce k jej ošetrovaniu si vyžadujú pozornosť a určite budú mať obrovský pozitívny ohlas nielen v krajinách ako je India.

Prototyp filtračného systému; zdroj: Indian Institute of Technology Madras

Prototyp filtračného systému; zdroj: Indian Institute of Technology Madras

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *